Минулої п’ятниці на парковці біля Києво-Могилянської академії замість звичайних для буденності автівок розташувався невеличкий парк. Люди прийшли сюди рано вранці, принесли з собою трошки меблів, книги, вазони, килимки, їжу та напої, сплатили за паркувальні місця та приПАРКувалися. Організатори акції — Асоціація велосипедистів Києва — постійно вигадують шляхи соціализації публічного простору, а День ПАРКування — один з них. Ця акція мала вперше відбутися в Києві минулого року, але події завадив дощ.
IZIN пропонує подивитися фотозвіт цьогорічної події від Олександра Хоменка, а також коментарі організаторок акції Надії Парфан та Олесі Сторожук.
Надія Парфан
День ПАРКування — це спосіб нагадати людям про функцію площі та місто їхньої мрії. Між здатністю мріяти і реальністю є прямий зв’язок. Ми щодня бігаємо у справах і протискаємось між машинами на Контрактовій площі та прилеглих вулицях — так, ніби це нормально. Під тиском повальної автомобілізації всі швидко забули, як виглядала Контрактова десять років назад. Я вже навіть не кажу про те, що це місце було епіцентром громадського життя у середньовічному Києві та в XIX столітті. Площі існують для того, щоб люди збиралися та взаємодіяли – знайомились, спілкувалися, відпочивали чи просто гарно проводили час. Про це треба активно фантазувати.
Ми вирішили почати з участі у всесвітньому русі День ПАРКування, що почався у Сан-Франциско в 2005 році. Ідея в тому, що різні міста в цілому світі хоча б на один день перетворюють паркінг на парк. Вийшло дуже душевно та мило. О сьомій ранку я на роликах зустріла схід сонця на прекрасній порожній парковці. На відміну від пішохідних місць, на парковках завжди новенький рівний асфальт, тому це було винятково приємно. Художниця Аня Звягінцева привезла з дому кілька вазонів, з яких ми зробили оранжерею на асфальті. Сашко з галереї ЕФІР приніс патіфон, поставив його на старий дерев’яний стілець і влаштував нам звуковий перфоманс. Водії поставились з розумінням і навіть невеликим острахом — мало чого від нас можна чекати. Ми прекрасно провели час і заразили ідеєю кількох перехожих – зокрема, студентів Могилянки. Різні людини розпитували та висловлювали схвалення.
Олеся Сторожук
Мета ПАРКування — підштовхнути людей подумати про те, наскільки нераціонально використовується простір міста. На жаль, для багатьох запарковані площі стали нормою і вони не можуть уявити собі ці території по-іншому. Ми ж нагадуємо, що Контрактова площа – це площа, а не майданчик для автопаркінгу.
Думаю, для багатьох побачене на ПАРКуванні не вписувалось у їх рамки “нормальності”, тому було незрозумілим і далеким. Сподіваюсь, чим більше буде таких подій, тим більше людей замислюватимуться над тим, як ми співіснуємо в цьому місті. І ще, сподіваюсь, що ми розширимо своє уявлення про місто як велику домівку – вийшовши за межі своїх квартир та офісів.