_DSC2775

 

Суботній день в Маріїнському парку був як завжди повний різними атракціями: перехожих залучали до благодійності вже звичні табунці волонтерів зі скриньками та сумнівними документами, приваблювали увагу мобільні паркові пункти для цілодобової православної молитви, інтригували об’єкти та суб’єкти серйозних телевізійних зйомок та інше. Але новим і несподіваним в такому вирі життя вихідного дня для городян виявився акт відкритої та прозорої Люстрації, що його провели дизайнери Наталя Галенчик та Антон Малов в рамках художнього проекту ЗАХОПЛЕННЯ.

Автори акції вирішили буквально освітити тему люстрації та наглядно продемонструвати перехожим одвічну проблему хибності сприйняття бажаного та дійсного. Протягом кількох годин художники працювали над виготовленням дизайнерської люстри, котру по закінченні процесу творення було розподілено, пошматовано та виставлено на продаж.

Дизайнерські люстри перехожі могли придбати за символічну плату, а виручені кошти дизайнери задумали передати юристам, що займаються законопроектом про люстрацію. Такий жест був націлений на безпосереднє залучення пересічних громадян до люстрації, хоч і в доволі оригінальній формі. Іронізуючи над темою політичного жертвоприношення та очищення влади, Антон та Наталя намагалися дізнатися в українців, чи усвідомлюють вони суть поняття люстрації, особливості механізму її проведення та чи потребує особливої форми люстрації саме суспільство?

Це проект-жарт, проект-іронія, адже ми робимо дослівну люстрацію, а під цю картинку вкладаємо інший сенс, нашаровуюємо значення, опитуючи людей. Ми чекаємо зацікавленості та прояву позитивної реакції людей на зміни в країні” –  ділиться очікуваннями від акції  Наталя Галенчик.

Територіальна близькість до стін Верховної Ради України якщо не легітимізувала такий жест як один із можливих, то принаймні примушувала задуматися над існуванням проблеми, дати можливість громадянам відсторонено та критично на неї поглянути. Реагували перехожі на акцію тільки прісною цікавістю. Громадяни часто не розуміли достеменного значення цього політичного процесу, плутаючи його зі звичайними перевиборами. Хоча саме ідеєю люстрації сьогодні так вміло спекулюють політики, до неї апелюють кандидати в депутати, тільки лінивий не вписав люстрацію в свою передвиборчу програму та не повісив на рекламних площах міста. В той же час сам Маріїнський парк був щільно оточений рекламою діючих кандидатів із великими та могучими прагненнями люструвати всіх навколо. Викликаючи на прямий контакт зацікавлених акцією, автори ставили учасникам незручні питання про їхні власні добровільні порушення закону, про безоплатні поїздки в громадському транспорті, про дрібні побутові правопорушення та про готовність/неготовність від такого роду практик відмовитися. Опитування показало, що власні дрібні “свободи” громадяни обмежувати не збираються, свідомо не сприймаючи аналогій та взаємозв’язку між праведним та грішним.

 

Люстрація стала першою акцією в проекті Захоплення, куратором якого є нью-йоркський художник Клеменс Пул. Акція Люстрація, відкриваючи проект, не діяла законами рейдерського захоплення: вона дуже шанобливо та виховано попросила дозволу увійти, постукавши у двері міста, таким чином задаючи інтелектуальний тон у трактуванні поняття територіального захоплення.

Кожна мистецька подія в рамках проекту шукає новий підхід до місця і часу, в котрому існує, націлена викликати на діалог не тільки власне художнє середовище, але і випадкових перехожих та жителів міста. Однією із причин відкритого осмислення і широкого трактування ідеї окупації стала історія культурного центру ІЗОЛЯЦІЯ, котрий в липні цього року був брутально захоплений бійцями самопроголошеної “Донецької Народної Республіки”. Некультурне захоплення культурного простору у Донецьку стало поштовхом до підкреслено культурного захоплення командою ІЗОЛЯЦІЇ буденного Києва.

Як дуже вірно зазначив Клеменс Пул, жодна окупація не триває вічно, навіть якщо ця окупація культурна. Тому проект одноденних мистецьких інсталяцій у громадському просторі міста є тимчасовим і підкреслено різноманітним.

Художня окупація Києва відбуватиметься з 18 вересня по 12 жовтня 2014 року і кожен бажаючий має змогу відвідати анонсовані акції, аби самостійно дізнатися, чи захоплюючим є процес Захоплення.